Sulechowska wieża ciśnień znajdująca się na zbiegu ulic Poznańskiej i Jana Pawła II, została oddana do użytku w 1904 roku. Wieża wybudowana z żółtej i czerwonej nieotynkowanej cegły jest konstrukcją w kształcie grzybka z metalowym zbiornikiem wody typu Intze.
Głównym zadaniem wieży ciśnień w systemie wodociągowym Sulechowa było wyrównywanie ciśnienia wody zmieniającego się w różnych porach dnia, zależnego od ilości pobieranej wody.
Wieża ciśnień została wyłączona z eksploatacji w latach 70-tych XX wieku. Jej funkcje przejęły początkowo system zbiorników hydroforowych, a później nowa wieża ciśnień zbudowana na Osiedlu Nadodrzańskim. Zbiornik na wodę w wieży przez jakiś czas pełnił jeszcze funkcję zbiornika wody na potrzeby przeciwpożarowe.
Wieża ciśnień jest własnością Gminy Sulechów, wpisana jest do rejestru zabytków.
Od kilku lat toczy się dyskusja w kręgach sulechowskiej inteligencji, o możliwości wykorzystania wieży do celów turystycznych przebudowując ją na wieżę widokową z możliwością uruchomienia w niej małej kawiarenki z ładnymi widokami.
Ten świetny pomysł nie może jednak znaleźć uznania w kręgach sulechowskiej władzy.
Moim zdaniem warto się temu pomysłowi przyjrzeć kolejny raz, szczególnie że istnieją możliwości opracowania projektu i remontu z udziałem środków unijnych, podobnie jak dzieje się już przy remoncie sulechowskiego zamku.
Z wysokiej wieży Ciśnień roztacza się piękna panorama Sulechowa.
Walory tego widoku doceniali Sulechowianie już sto lat temu.

Zobaczmy jak podobny pomysł realizowany jest w innych miastach.


Opracował: Jan Grzesik
Inne zdjęcia wieży ciśnień w Sulechowie