Jak wiadomo wszystkim, wrzesień ma się do jesieni przede wszystkim. Pomimo to jest on pełen kwiatów oraz kolorowych owoców smakowitych przysmaków w naszych ogrodach które ot sami pielęgnowaliśmy aż dotąd. Możemy poszczycić się pięknymi kiściami winogron, czy też dorodnych gruszek lub jabłek.
Oto moje ciekawostki ogrodnicze.
We wrześniu jak w każdym innym miesiącu mamy mnóstwo pracy w ogrodzie, ciągła walka z chwastami jak wiadomo. Tym niemniej po obejrzeniu się za siebie widać efekty naszej ciężkiej pracy. Również plony jakie uzyskujemy dzięki odchwaszczaniu naszych grządek daje nam powody do radości. O tej porze kwitnie mnóstwo kwiatów chociażby cała gama rudbeki, turki, pustynniki, wrzosy, zimowity i wiele innych bardzo kolorowych roślin co czyni nasze ogrody mini rajem. Wrzesień to odpowiedni miesiąc do wielu nowych nasadzeń, słońce nie jest zbyt intensywne a opady coraz częstsze sprzyja to przyjmowani się wielu krzewów i drzewek jeśli mamy miejsce na ich posadzenie, lub jeśli zamierzamy zmienić nasz ogród usuwając z niego te rośliny które naszym zdaniem nie spełniają odpowiedniej roli w naszym ogrodzie. Możemy obecnie zakupić nowe iglaki i je posadzić – to najodpowiedniejsza chwila na takie zadanie. Wybór jest olbrzymi nasi polscy szkółkarze produkują sadzonki w szerokiej gamie odmian i pokroju, są to zazwyczaj bardzo dobrej jakości sadzonki, nie ma obawy o jakość. Oferują oni także szeroki wachlarz krzewów liściastych, nie wszyscy bowiem kochają iglaki w związku ze związkiem mamy duży wybór liściastych krzewów pięknych za równo z kwiatów jak i przepięknych liści, chociażby perukowce czy klony palmowe - wspomnę. Pora wrześniowa sprzyja sadzeniu nowych bylin, można je o tej porze roku z powodzeniem dzielić i sadzić, pozyskując nowe sadzonki od sąsiadów czy naszych znajomych którzy na pewno podzielą się nadmiarem rozrośniętej kępy. Powoli przygotowujemy nasze piwnice i inne pomieszczenia do tego przeznaczone aby Umieścić w nich wykopane jesienią bulwy glotonii, eukomisu, georginii, czy mieczyków. Pomieszczenie dobrze należy odkazić tak aby choroby grzybowe nie zniszczyły naszych bulw i korzeni przechowywanych roślin, gdyż wiosną nie będziemy mieli co posadzić.
Pamiętajmy o przycinani żywopłotów jeśli takowe mamy ponieważ to także ozdoba naszego ogrodu i zaświadcza o nas jakimi jesteśmy gospodarzami tego ogrodu. Jeśli dysponujemy czasem to polecam literaturę piękną o tematyce ogrodniczej ! „Pamiętajmy o ogrodach ponieważ z tamtąd wyszliśmy” Czytajmy i wiedzę o nich sobie ciągle przyswajajmy, przyda się ona zarówno teraz na bieżące potrzeby ale także udzielimy porady naszym przyjaciołom jeśli nas poproszą o poradę.
Autor: Janusz Drążek