Brzoskwinie - tym razem zaczniemy od drzew pestkowych które warto przyciąć o tej porze roku.
Wiśnie i brzoskwinie wydają dojrzałe owoce stosunkowo szybko, co umożliwia ich cięcie w lipcu i w sierpniu zaraz po zebraniu owoców.
Sierpniowe prace ogrodowe

Tym razem zaczniemy od drzew pestkowych które warto przyciąć o tej porze roku.
Wiśnie i brzoskwinie wydają dojrzałe owoce stosunkowo szybko, co umożliwia ich cięcie w lipcu i w sierpniu zaraz po zebraniu owoców.
Innym powodem do cięcia o tej porze roku jest fakt że łatwo porażają je choroby kory i drewna, powodowane głównie przez bakterie i grzyby. Ciepła i sucha pogoda latem sprzyja zagojeniu się ran po cięciu.
Pielęgnowanie drzew w ogrodzie i na działce polega przede wszystkim na regulowaniu wysokości i rozpiętości a także zagęszczania się drzew za pomocą cięcia. Dajemy więcej przestrzeni i słońca dla pozostałych gałęzi co sprzyja lepszemu rozwojowi całej rośliny.
Wiśnie i brzoskwinie owocują głównie na pędach jednorocznych , jeżeli nie tniemy ich to owocowanie przemieszcza się na zewnątrz korony tam gdzie jest najwięcej nowych pędów.
Aby temu zapobiec należy je ciąć. Na działce drzewa powinny być niskie i mieć zwartą koronę wypełnione krótkopędami. Zajmują wtedy mało miejsca a owoce są w zasięgu ręki. Aby uzyskać taką koronę należy zaraz po zbiorze prześwietlać je i wycinać zbędne gałązki oraz wierzchołek.
Jagodowe krzewy porzeczek, agrestu, malin i truskawki należy je prześwietlić i zadbać by w przyszłym roku dobrze owocowały. Oczyszczamy je z chwastów które ciągle rosną dookoła.
Borówka wysoka zwana amerykańską

Tam gdzie już zebraliśmy warzywa takie jak bóbr czy cebula możemy posiać nawozy zielone, jest to bardzo prosty i ekonomiczny sposób na zwiększenie zawartości substancji organicznej w glebie.
Najbardziej polecaną rośliną jest tu łubin, peluszka, seradela i wyka ozima. Możemy też wysiać facelię, gorczycę i rzepak. Zielony nawóz uzyskany z roślin zazwyczaj bywa bardziej w składniki pokarmowe .
O tej porze sadzimy zimowity i krokusy jesienne, wybieramy dla nich miejsca słoneczne lub półcieniste, gleby próchniczne, żyzne i przepuszczalne. Umieszczamy je w podłożu na głębokość około 15 cm w odstępach co 20 – 25 cm. Kwitną w stanie bezlistnym już miesiąc lub dwa po posadzeniu.
Przesadzamy iglaki jeśli jest taka potrzeba, przycinamy żywopłoty, no i nie zapominamy o koszeniu trawników.
Autor: Janusz Drążek