W maju bardzo intensywnie pracujemy w ogrodzie. Już od pierwszych dni musimy ochoczo zabrać się do wysiewania późnych odmian marchwi i rzodkiewki, a także sadzenia rozsady porów. Jeżeli pogoda sprzyja, systematycznie wysiewamy ogórki do gruntu (czynimy to aż do pierwszych dni czerwca). Ogórki możemy uprawiać równolegle z kukurydzą, koprem, selerem, brukselką. Na rozsadniku dodatkowo wysiewamy jarmuż, brukselkę i brokuły.
Zgodnie z tradycją, około 10 maja, rozpoczynamy wysiew roślin ciepłolubnych, jak: fasolka szparagowa i tyczkowa, kabaczki, patisony, cykoria, dynia, kukurydza. W drugiej zaś połowie miesiąca warto rozpocząć wysadzanie rozsad pomidorów, papryki i ogórków. Na koniec maja należy zaplanować wysiew buraków, aby były gotowe na jesienny zbiór.
W ciągu całego miesiąca warto zadbać o zagony truskawek (najlepiej opryskać je mączką bazaltową lub wywarem ze skrzypu) i opsypać trociną aby owoce nie leżały bezpośrednio na ziemi, wyciąć nadmiar młodych pędów malin, posiać zioła, takie jak estragon czy majeranek, wysadzić bazylię z rozsadnika.
W maju to także siew licznych gatunków kwiatów. W odpowiednich, sprzyjających okresach, wysadzamy cynie, begonie, astry chińskie, pelargonie, petunie, aksamitki, nagietki, maciejkę, gipsówkę.
Do obowiązkowych zadań w tym miesiącu należą także prace pielęgnacyjne, jak: odchwaszczanie, nawadnianie gleby, usuwanie owocostanów roślin kwitnących wiosną bylin zwłaszcza narcyz, żonkili i tulipanów.
Trawnik, gdy trawa osiągnie 5 cm. Zanim rozpoczniemy pracę sprawdźmy, czy noże kosiarki są dobrze naostrzone. Pamiętajmy: lepiej kosić dwa razy w tygodniu, ścinając niewielkie odcinki źdźbeł, niż raz – radykalnie zbyt nisko. Wysokość koszenia zależy od sposobu użytkowania i rodzaju trawnika. Często deptany nie powinien być koszony niżej niż na wysokość 3 cm. Zbyt nisko koszony (poniżej 2 cm) szybko wysycha, jest bardziej wrażliwy na deptanie. Regularnie podlewamy trawnik. Zasilamy nawozami do trawników lub dojrzałym kompostem.
W maju można zakładać trawniki, korzstając z wałowania, przed posianiem i po posianiu trawy, zakładamy nowy trawnik jeżeli mamy na to miejsce.
Praca przy kompoście, dokładamy do pryzmy wszelkie organiczne resztki z ogrodu i gospodarstwa domowego. Obfitym źródłem materii organicznej są chwasty, które teraz bardzo intensywnie się rozrastają. Nadają się do kompostowania, póki nie zawiążą nasion. Pryzmę kompostową nakłuwamy (na przykład widłami amerykańskimi), aby także głębszym warstwom zapewnić dostęp powietrza. Zgromadzona masa organiczna powinna być zawsze wilgotna, w tym celu polewamy wodą co dwa do trzech tygodni aby wilgoć się utrzymywała. Jeżeli chcemy uniknąć męczącego przekładania pryzmy, zastosujmy szczepionkę kompostową (w sklepach ogrodniczych można kupić Kompostin, Bio-Kompost, ACTIVIT – zawierają wyselekcjonowane drobnoustroje, które przyspieszają rozkład materii organicznej). Pod koniec lata wrzesień-październik ze założonej wiosną pryzmy będziemy już mogli wydobywać od spodu gotowy kompost do zasilania roślin.
Miejmy na uwadze i uważajmy na mszyce, przędziorki i gąsienice. W momencie ich zaobserwowania opryskajmy zaatakowane rośliny odpowiednimi środkami. Połowa maja jest również dobrym terminem, by zawiesić pułapki wabiące owady, których gąsienice żerują w zawiązkach i owocach. Pamiętajmy o terminie ważności i okresie aktywności zawartego w nich preparatu. Spróbujmy hodowli nasturcji, przyczynia się ona, bowiem do zwalczania mszyc.
Maj jest miesiącem w którym są wzmożone prace w ogrodzie. Wszystko po to by potem cieszyć się widokiem owoców czy warzyw. Obecnie możemy cieszyć się pięknem kwiatów których jest pełno w każdym zadbanym ogródku. Tworzymy rabaty pod kwiaty jednoroczne na których wysadzimy flance naszych ulubionych kwiatów, mogą być to turki, frazje, czy inne jakie zakupimy.
Sadzimy karpy dali oraz wysadzamy mieczyki, glotonie, eukomisy, ismeny i inne. W sucha pogodę pamiętajmy o podlewaniu naszych kwiatów i krzewów w ogrodzie.
W maju słoneczna pogoda sprzyja rozwojowi wielu chorób i szkodników, dlatego bacznie obserwujemy nasze drzewa i krzewy i sprawdzamy ich stan zdrowotny, a w razie konieczności stosujemy odpowiednie opryski. Nowo posadzone drzewa ki krzewy intensywnie podlewamy i sprawdzamy czy się przyjęły. U drzewek które posadziliśmy w ubiegłym roku formujemy koronę. Możemy zastosować nawożenie saletrą amonową 10g nawozu pod jedno drzewko, nawóz należy rozsiewać dokoła równomiernie.
Obecnie możemy wysadzać pomidory do szklarenek i tunelów foliowych. Od razu podwiązujemy młode krzaczki sznurkiem tak aby równo sobie rosły.
Niektóre odmiany gruntowe można także pokusić się i wysadzić na grządce, staramy się o paliki jak najwcześniej to pomaga utrzymać się flancom w czasie większych wiatrów.
Siejemy warzywa marchewkę, pietruszkę, pasternak, bub, buraki ćwikłowe, i to co uważamy za smaczne wiele jest bowiem teraz dostępnych nowych rodzajów warzyw.
Maj to miesiąc kwitnących bylin tulipanów, narcyz, żonkili, cesarskiej korony, omiega, andromedy, i wielu wielu innych, więc z niektórych z nich należy po ich przekwitnięciu usunąć formujące się nasienniki, aby lepiej mogły nabrać kondycji do przyszłej wiosny.

Autor: Janusz Drążek