STK-chór Cantabile w Rzymie

Asyż - jedno z wielu malowniczych miejscowości we Włoszech o pięknej starej zabudowie ale przede wszystkim miasto św. Franciszka. Imponująca bazylika św. Franciszka, zaliczana do najpiękniejszych chrześcijańskich świątyń składa się z dwóch kościołów, dolnego i górnego. To w tej niezwykle akustycznej bazylice zaśpiewaliśmy „Gaude Mater Polonia”. Religijny geniusz św. Franciszka stał się inspiracją dla kilku pokoleń uzdolnionych malarzy, dekorujących poświęconą mu bazylikę.

Rzym - Stare przysłowie mówi, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. Skądkolwiek więc przybyłeś, pamiętaj że jesteś w mieście, gdzie przed wiekami zrodziła się cywilizacja Europy. Szczęśliwym zrządzeniem losu, miasto również po upadku wielkiego Imperium, w czasach mniej znamienitych niż epoka cezarów, było nadal kulturowym centrum świata. Stało się również stolicą chrześcijaństwa i siedzibą następcą św. Piotra. To właśnie dzięki papieżom, w okresie Renesansu i Baroku, sztuka rozwijała się tu jak za czasów antycznych.

Dwa dni spacerów po Rzymie w pięknej wiosennej pogodzie pozwoliły nam zwiedzić Watykan z największym kościołem świata tj. Bazylika św. Piotra.

Podziwialiśmy tam dzieła Beminiego, Rafaela, Michała Anioła. Ci którzy wjechali i dalej weszli na kopułę z zapartym tchem oglądali panoramę Rzymu, ogrody i pałace watykańskie, Tybr i dopiero tutaj patrząc na wnętrze bazyliki czuje się jej ogrom i monumentalność.

Zwiedzaliśmy również bazylikę św. Jana na Lateranie, św. schody, Forum Romanum, Kapitol, Panteon, Fora Imperiali, Koloseum, a także schody hiszpańskie, fontanna di Trevi, zamek św. Anioła, plac Wenecki. W bazylice św. Pawła za murami, drugim co do wielkości kościele świata zaśpiewaliśmy „Ave Maria" Cacciniego i na prośbę zwiedzających turystów z Filipin drugą pieśń „ Gaude Mater Polonia”. Było to ogromne przeżycie i chyba już nigdy w tak ogromnym i ważnym miejscu nie zaśpiewamy.

San Marino - państwo stanowiące enklawę na obszarze Włoch. Jest to najstarsza republika świata, której początki sięgają 301 roku gdy chrześcijański budowniczy zwany Świętym Marinusem uciekając przed prześladowaniami cesarza Dioklecajana schronił się na szczycie Monte Titano i założył tam małą chrześcijańską wspólnotę. Ze szczytu wzgórza 756 m.n.p.m. podziwialiśmy piękne widoki na pobliskie Rimini, Adriatyk i łańcuch górski Apeninów.

Podczas krótkiej przechadzki można dojść do wniosku, że miasto jest całkowicie oddane turystom a z broszur można wyczytać, że połowa dochodu narodowego San Marino pochodzi z turystyki.

Ostatnim punktem programu wycieczki była Padwa. Jest to wyjątkowe miejsce. Zachwyca swą urokliwością i zaraża pięknem. Warto zwrócić uwagę, że Padwa kojarzona jest ze świętym Antonim który ma tu swą bazylikę.
Spacer rozpoczęliśmy od pałacu Pra to della Valle, który ma kształt elipsy, a znajduje się na nim 78 posągów uznanych ludzi, a dokładniej zasłużonych mężów. Wśród tych posągów jest posąg Stefana Batorego i Jana III Sobieskie go podarowane przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Drugim ciekawym miejscem jest bazylika św. Antoniego w Padwie, powstała w latach 1232 - 1307. Posiada 8 kopuł, które stanowią monumentalną strukturę budowli. W kościele znajdują się relikwie św Antoniego - język i szczęka, a także grób z magiczną mocą. Ponoć przy jego grobie nastąpiło wiele cudów, dlatego ludzie tłumami przychodzą oddać cześć i modlitwę świętemu, zostawiając świece, medaliki, listy i fotografie.

Spacer zakończyliśmy zwiedzając słynny Uniwersytet w Padwie. To tutaj studentami byli: Dante, Petrarka, a także Jan Kochanowski, Mikołaj Kopernik i Jan Zamoyski. To tu pierwsza kobieta na świecie uzyskała dyplom – Helena Lukrecja w 1678 roku.

Po l5-godzinnej podróży w Sulechowie byliśmy około godziny 4-tej nad ranem.
Wycieczka na jej uczestnikach po zostawiła wielkie wrażenie nie tylko pod względem turystycznym ale przede wszystkim pozostały przeżycia arty styczne, które nam towarzyszyły podczas śpiewu w Asyżu i Rzymie.

Grzegorz Ruszkowski



Komentarze
© 2002- 2025 Sulechowskie Strony created by Sulech 23326407 (10)