W dniach 22-25 maja br. Członkowie Chóru Cantabile i Sulechowskiego Towarzystwa Kultury zwiedzali Wejherowo, Trójmiasto i Hel. Fantastycznie zabrzmiało „Gaude Mater Polonia” w Kościele Mariackim w Gdańsku.
Chór śpiewał na mszach świętych o godz 8.00 i 10.00 w dniu 25 maja w kościele Parafialnym Św Piotra i Pawła w Orlu.
O godz. 11.00 w tym samym kościele chór wystąpił z koncertem pieśni sakralnych.
W czasie naszego pobytu spotkaliśmy się z życzliwością i bardzo serdecznym przyjęciem zarówno słuchaczy jak i osób organizujących nasz pobyt.
Jeszcze raz bardzo serdecznie dziękujemy Ks. Proboszczowi Henrykowi Hildebrandt za zaproszenie nas do swojej parafii.
Dziękujemy Wójtowi Gminy Wejherowo Panu Jerzemu Kepka.
Dziękujemy Dyrektorowi Samorządowej Szkoły Podstawowej w Orlu Panu Krzysztofowi Grzenia za umożliwienie skorzystania z noclegów.
Dziękujemy Państwu Jadwidze i Krzysztofowi Sapiechom oraz Mirosławowi Józefowiczowi za opiekę i zorganizowanie naszego pobytu.
Bardzo dziękujemy Państwu Białkowskim za gościnę.
Prezes STK Juliusz Korzyb
Nasz pobyt miał charakter turystyczno-artystyczny. Korzystając z uprzejmości dyrekcji szkoły podstawowej w miejscowości Orle i Wójta Gminy Wejherowo Jerzego Kępki mogliśmy za symboliczną opłatą skorzystać z noclegów i wyżywienia.
Zwiedziliśmy całe Trójmiasto łącznie z Helem. Szczególnie zauroczyła nas starówka gdańska.
Zwiedzając Kościół Mariacki w Gdańsku na tyle ulegliśmy jej urokowi, ze (oczywiście po przyzwoleniu) zaśpiewaliśmy dla licznej grupy turystów, najpiękniej jak możemy polską pieśń Gaude Mater Polonia.
Cała ta bardzo udana wycieczka nie byłaby możliwa gdyby nie ogromne zaangażowanie prezesa Sulechowskiego Towarzystwa Kultury pana Juliusza Korzyba i jego rodziny.
Bardzo Dziękujemy.
Bernard Grupa
Dodam, że nasze śpiewanie w Kościele Mariackim spowodowało także spontaniczny występ chóru University of the Philippines Singing Ambassadors z Quezon City z Filipin.
Mieliśmy okazję wysłuchać mistrzowskiego wykonania kilku pieśni (a cappella) tego chóru. Wszyscy zachwyciliśmy się pięknem głosów filipińskiego chóru i znakomitą harmonią wykonywanych utworów odbijanych przez mury starej katedry.
Później dowiedzieliśmy się, że chór z Filipin otrzymał pierwsze nagrody we wszystkich trzech kategoriach – „muzyka sakralna”, „muzyka ludowa”, „spirituals, gospel, jazz” na IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym MUNDUS CANTAT SOPOT 2008.
The University of the Philippines Singing Ambassadors (UPSA), Śpiewający Ambasadorowie Uniwersytetu Filipińskiego, jest jednym z najlepszych chórów filipińskich, w repertuarze ma wszystkie gatunki muzyki, od klasycznej po nowoczesną.
Założycielem i dyrygentem chóru jest Ed Manguiat. Grupa wygrała wiele najważniejszych nagród na światowych, prestiżowych festiwalach chóralnych (Festivale w Arezzo i Gorizii we Włoszech; Varna, BUŁGARIA; Cantonigros i Torrevieja, HISZPANIA; Neuchatel, SZWAJCARIA; Wernigerode, NIEMCY; Arnhem, HOLANDIA; Maasmechelen, BELGIA; Trencianske Teplice, SŁOWACJA; Pardubice and Prague, UPSA otrzymał Międzynarodową Nagrodę Muzyczną UNESCO (Paryż 2005).
Jan Grzesik - bas
Zdięcia: Grzegorz Ruszkowski
Sulechowskie Towarzystwo Kultury - Chór Cantabile- strona WWW