Stare widokówki Sulechowa i okolic

Sulechów na starych kartkach pocztowych - Die Ansichtskarten mit altem Zűllichau

... Współczesna widokówka wykształciła się z XIX-wiecznej karty korespondencyjnej - zwykłego kartonika, na którym przesyłano sobie wiadomości. Nie posiadała ona początkowo żadnych zdobień, ani przedstawień widokowych. Jedna strona była przeznaczona w całości na adres i wydrukowany znaczek, a druga na korespondencję. Taki układ został zachowany także w początkowym okresie istnienia właściwych kart widokowych, gdy na jednej stronie było wyłącznie miejsce na adres, a na drugiej, obok nowego elementu - obrazka, miejsce na pozdrowienia lub krótkie wiadomości. ...
Adam Gonciarz - Muzeum Regonalne w Świebodzinie, 2003 Czytaj całość ...

Sulechów - Zullichau

Sulechowskie Strony (XVIII w) - widok na centrum miasta od strony Krężoł. Na pierwszym planie łąki, dalej obecna ul Gdańska i ul. Żeromskiego obsadzone młodymi drzewami. W tle ratusz, kościół parafialny, zamek i inne ówczesne budynki. Jak widać nie było jeszcze nasypu do Krężoł na którym zbudowano drogę na Poznań.

Sulechów - Zullichau

Widok na plac ratuszowy - XVIII w.
Zwracam uwagę, że ratusz nie ma jeszcze drugiego piętra.
W tym czasie domy miały konstrukcję drewnianą, a przestrzenie pomiędzy belkami konstrukcji, wypełniane były mieszaniną gliny ze słomą lub trzciną. Jak widać po lewej dach budynku był pokryty także słomą lub trzciną. Widoczne studnie na środku placu służyły wszystkim spragnionym, a szczególnie do pojenia koni i innych zwierząt na targach, które w tym miejscu odbywały się do początku XX w. Kamień przy budynku zabezpieczał przed uszkodzeniem budynek i piasę koła przed urwaniem, gdyby wóz zahaczył o róg budynku. Ciekawe do czego służyła wówczas konewka z wodą, wisząca na kolumnie z lewej?

Sulechów - Zullichau

Widokówka (1899) upamiętniająca Pedagogium Królewskie Brandenburgii.
Uczelnia postała w 1719 z przekształcenia Domu Sierot utworzonego w 1677 przez Siegmunta Steinbarta. Szkoła w formie nadanej przez twórcę działała do 1944 roku. Pedagogium to jedna z najważniejszych instytucji pedagogicznych obszaru między Szczecinem, Poznaniem, Frankfurtem i Wrocławiem. W budynkach dawnego pedagogium obecnie funkcjonuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie, a wcześniej Zespół Szkół Administracyjnych - spadkobierca tradycji sławnego Pedagogium i zasłużonych dla regionu sulechowskich Liceów Pedagogicznych, jak i szkoła inicjatorka uworzenia na jej bazie PWSZ.

Sulechów - Zullichau

Widokówka pokazuje dawny widok ul. Niepodległości. Zdjęcie zrobione z okna budynku szpitalnego.
Ścieżki z lewej to obecny teren szpitala (kostnica).

Sulechów - Zullichau

Ciekawa panorama na teren obecnego szpitala, dalej stacji kolejowej i drogi na Świebodzin, wykonana wg. mnie teleobiektywem z wieży ratuszowej.
Zdjęcie wykonane na początku XXw, przed budową starego szpitala. Zwracam uwagę na nieistniejące obecnie budowle cmentarne dawnego cmentarza - obecny park przy szpitalu (po prawej, z dołu).

Sulechów - Zullichau

Budynek na rogu Al. Wielkopolskiej i ul. Gdańskiej. Dalej widok dawnej łaźni miejskiej i budynek gazowni.
Zwracam uwagę na lampę gazową i ładną elewację budynku wykończoną cegłą.

Sulechów - Zullichau

Skrzyżowanie Alei Wielkopolskiej z ul. 1-Maja.
Ciekawa jest metalowa konstrukcja na dachu poczty. Tak wyglądała centralna rozdzielnia przewodów telefonicznych, które nad dachami docierały do budynków urzedowych.

Sulechów - Zullichau

Widok z więży ciśnień na centrum miasta (obecnie ul Jana Pawła II)

Sulechów - Zullichau

Ul. Armii Krajowej przy Pedagogium na początku XX wieku. Jak widać władze PWSZ zadbały, żeby nowy płot uczelniany był podobny do tego z widokówki. Uśmiech

Sulechów - Zullichau

Sulechów - Zullichau

Jest to jedna z pierwszych fotografi obrazujących widok na budynek dydaktyczny obecnego Gimnazjum Nr 2 od strony wschodniej (koniec XIX w). Po dorodnych drzewach wnioskuję, że droga zbudowana została kilkadziesiąt lat wcześniej. Na początku XX wieku zostanie wybudowana sala gimnastyczna obecnego Liceum Ogólnokształącego i zasłoni budynek gimnazjum.

Sulechów - Zullichau

Sulechów - Zullichau

Sulechów - Zullichau

Park za budynkiem obeznego ZOZ. Obecnie jest na tym miejscu zabłocony parking i zaniedbany teren z umierającymi drzewami. Smutek
Panie Starosto popatrz na to zdjęcie i coś z obecnym bałaganem zrób Wykrzyknik.

Sulechów - Zullichau

Sulechów - Zullichau

Sulechów - Zullichau

Sulechów - Zullichau

Sulechów - Zullichau

Sulechów - Zullichau

Autorzy zdjęć, rysunków i widokówek nieznani.
Publikowana elektroniczna kolekcja widokówek i starych zdjęć Sulechowa i okolic ze zbiorów wieloletniego fotografa sulechowian - ś.p. pana Franciszka Kułagi, z albumów starych fotografii opublikowanych przez pana Lothara Meißnera z Niemiec, oraz od czytelników Sulechowskich Stron..

Pan Franciszek Kułaga (członek założyciel Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego) przez wiele lat zajmował się zawodowo fotografią prowadząc zakład fotograficzny przy ul. Sikorskiego. Pasją pana Kułagi było fotografowanie wszelakich imprez, wesel, zebrań, pochodów 1-majowych, itp.
Przez lata zbierał stare zdjęcia i widokówki Sulechowa, lub wykonywał ich reprodukcje. Wiele starych widokówek przekazał Muzeum Regionalnego w Świebodzinie.

Bardzo wiele starych zdjęć i widokówek Sulechowa, Świebodzina i innych okolicznych miejscowości zostało zebranych i opublikowanych przez pana Lothara Meißnera z Fuhrbleek, Isernhagen – Niemcy w pracach: „Unvergessener Kreis Zűliichau- Schwiebus” oraz „Alte Ansichtskarten erinnern an den Kreis Zűllichau- Schwiebus”.

Zachęcam kolekcjonerów posiadających inne stare widokówki Sulechowa i okolic o przesyłanie ich drogą elektroniczną lub wypożyczenie w celu zeskanowania. Istnieje możliwość opublikowania na Sulechowskich Stronach kolejnych kolekcji starych widokówek z informacją o kolekcjonerze.

Jan Grzesik
członek załozyciel Sulechowskiego Towarzystwa Historycznego



Komentarze
© 2002- 2024 Sulechowskie Strony created by Sulech 23290191 (6)